Translate

piątek, 3 stycznia 2014

Pradziadowie Samów pod Krakowem.

Lapończycy (Samowie) są potomkami przedindoeuropejskiego ludu zwanego Lappami, który zamieszkiwał tereny Fennoskandii od czasów ostatniego zlodowacenia (10 tys. lat temu)[6]. Ten koczowniczy lud trudnił się głównie myślistwem. Do XIV w. zamieszkiwali oni znaczny obszar Skandynawii[1] (również obszar współczesnej Finlandii), później zostali zepchnięci na północ przez ludy skandynawskie i ugrofińskie[1]. Genetycznie Lapończycy są dość odlegli od innych ludów żyjących w Skandynawii, wykazując stosunkowo najbliższe (acz niewielkie) spokrewnienie z Finami – przypuszczalnie w efekcie setek lat mieszania się populacji. Zajmują oni najmniej korzystne obszary tundry polarnej. Lapończycy zostali schrystianizowani bardzo późno, bo dopiero w okresie od XVII do XIX wieku, przy czym Lapończycy skandynawscy przyjęli luteranizm, a Lapończycy kolscy – prawosławie.

Trudno jest określić ilu Lapończyków żyje w dzisiejszych czasach. Jedynie Rosja i Finlandia prowadzą statystyki w tym zakresie. Prawdopodobna ich liczba wynosi około 60 tys. (1600 w Rosji, 7000 w Finlandii, 17000 w Szwecji i 40000 w Norwegii).
Żródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Samowie
"Przyjęcie" o którym mowa w poniższym tekście miało niewiele wspolnego z dobrowolnością co jest niewątpliwa analogią jak przy procesie "obrzezywania" Słowian.
Więcej na temat kultury Samów czytaj : Vaggi Varri, W tundrze Samów, A. Nacher M. Styczyński.

Obszar zamieszkiwany przez Samów kultywujących prastary tryb życia - hodowle reniferów.
"Archeolog rosyjski Władymir Szumkin porównując kamienne narzędzia mazowieckich i karelskich łowców reniferów sprzed dziesięciu tysiącleci uznał że należą do tej samej tradycji, co świadczy jego zdaniem iż dzisiejszy Samowie mają swe odległe korzenie na terenie współczesnej Polski. Na wyspie Jeleniej położonej na jeziorze Onega archeolodzy odkryli ich cmentarzysko.Twarze zmarłych które tam pogrzebano skierowane były w kierunku południowo zachodnim, dokładnie w stronę Mazur i Mazowsza. Tak jakby spoglądały w stronę porzuconej słodkiej ojczyzny ludzi i zwierząt" Cytat z przytaczanej ksiązki: Vaggi Varri, W tundrze Samów, A. Nacher M. Styczyński.


"11-10 tys. lat temu nastąpiły kolejne zmiany klimatu na ziemiach polskich – zmniejszyła się ilość lasów, pojawiła się zbiorowiska tundrowe na północnym wschodzie i obszary stepowe w części środkowej. Wtedy pojawili się myśliwi, specjalizujący się w polowaniu na renifery, których kultura materialna i organizacja społeczna nawiązywała do kultury hamburskiej i kultury Bromme-Lyngby (ostrza trzoneczkowate)."
Zródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prehistoria_ziem_polskich

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz