Translate

poniedziałek, 19 sierpnia 2019

Arkona

Arkona - świątynia słowiańska Świętowita na wyspie Rugia, będąca jednocześnie grodem obronnym, ze stałą załogą 300 wojów. Na czele przybytku stał arcykapłan. Świątynia była jednocześnie skarbcem słowiańskiego plemienia Ranów. Była świętym miejscem dla wszystkich Słowian zachodnio-bałtyjskich. Arkona została zdobyta i zniszczona przez duńczyków w 1168r. Helmold, autor Kroniki słowiańskiej z XII w. pisał "... i wszystkie kraje słowiańskie posyłały tam roczną daninę, wyznając, że jest on bogiem ich bogów" Warto zwrócić uwagę że podległość ta absolutnie nie ma podłoża militarnego, gdyż plemię Ranów i owszem było bitne ale niezbyt liczne, a wybitnie religijne. Należy tu wtrącić że wierzenia Słowian, niezwykle w swej analogii przypominają wierzenia hindusów. Saxo Grammaticus w Dziełach Duńczyków opisuje posąg Siętowita w Arkonie "z czterema twarzami i tyluż karkami". Sama nazwa Świętowit oznacza Święty pan (byt) co możnaby utożsamiać z najwyższą formą boga.

2 komentarze:

  1. Lajla Ki pisze:
    8 lipca 2020 o 12:15
    Po czym poznać, że blog nie jest słowiański, a germański? Po zgermanizowanym Światowidzie . Germania ( schrystianizowana) po zdobyciu Arkony przerobiła posąg Światowida, na Świętowita. Wszystko, co słowiańskie, było w ich oczach godne zniszczenia. A co ma wspólnego Światowid – Świat Widzący , z niejakim Święto Witem? Święty Wit! Jest taka choroba „Taniec Świętego Wita” i stąd wzięła się ta „słowiańska” nazwa. ( Wit już stał się żydochrześcijańskim świętym) Kto promuje tego germańskiego Świętowita? Germanie. Lubią odbierać Słowianom ich własność i przerabiać na swoje kopyto. Ale to nie koniec wyjaśnień.
    Germanie starają się nam, Słowianom, wpoić w sposób, zaiste idiotyczny, że Święty , oznacza Mocny, Potężny, a Wit oznacza Pan. Czyli znowu ściema – Potężny Pan, czyli Świętowit. Śmieszne tłumaczenie z jakiegoś, obcego języka na polski. Istny blender! Więc Świętowit nie jest to polska nazwa nadana temu słowiańskiemu posągowi, skoro się ją tłumaczy? Mamy więc zamiast Świat Widzącego, germańskiego Potężnego Pana. Czy można postawić znak równości pomiędzy Światem a Świętym? NIE! Poza tym, Święty nie oznacza silny, potężny , jak to tłumaczą niektórzy Niemcy, Święty, to ktoś, kto się w szczególny sposób przypodobał swoim bóstwom z mitologii żydowskiej. W nagrodę świeci mu wokół głowy aureola(boska). I znowu mamy odpowiedź, co to jest za Święty Wit. Ano, święty żydowski.
    Dlaczego Wit tłumaczony jest jako Pan? Wit to jest imię np. Wit Stwosz – rzeźbiarz, a nie Pan Stwosz. Żydowski Święty Pan + Jezus, powiązany z tańcem świętego( żydowskiego) Wita oto jest wasz, Świętowit, Niemcy. I rebus rozwiązany.
    Jak widać nieudolne, a wręcz śmieszne są te próby zgermanizowania słowiańskiego ŚWIATOWIDA!

    OdpowiedzUsuń
  2. Słowianie przed chrystianizacją nie mieli świętych żydowskich. Nie mogli więc nazwać swojego boga po chrześcijańsku Święty Wit. Po zdobyciu słowiańskiej i tkzw. pogańskiej Arkony najemnicy Watykanu przechrzcili pogańskiego boga Światowida na żydochrześcijańskiego Świętego Wita. Logika za tym przemawia.Wszystko co słowiańskie i nie żydochrześcijańskie było niszczone.
    A już tłumaczenie nazwy Świętowit na Potężny Pan jest wręcz absurdalne.
    „Świat” został przerobiony na „Święty”, a końcówka „Wid” na „Wit”.
    Świętowit, jako najwyższa forma boga? Najwyższa forma boga to Absolut. To Kryszna według wierzeń Hindusów. Kryszna był nazywany Potężnym Panem, Bogiem bogów.
    Oto jak zwracał się do Kryszny Ardżura: Jesteś Pierwotną , Najwyższą Osobą, celem ostatecznym i Najwyższą Prawdą. Nienarodzony, Wieczny, Duchowy/../ Nikt nie jest wstanie ciebie pojąć, nawet bogowie i demony. Jedynie ty znasz siebie, dzięki swojej mocy, władco wszystkich istot, Bogu bogów, Panie wszechświata. /../ .Mahabharata, największy epos świata, Krishna Dharma.
    ISBN 83-91 4289 -1-5 miejsce wydania 50-312, Wrocław.

    Słowo „święty” nie pada w tym wielkim eposie. Nie pada też imię Wit.
    Światowid patrzył ,zgodnie z nazwą ,na cztery strony świata. Mógł być, w dość prymitywny sposób, przedstawieniem boga Kryszny, który bejmował wzrokiem Wszechświat w całości, jeżeli Słowianie mieli powiązania ze światem Wschodu,a jak wiemy, mieli je. Kryszna był widoczny w każdym fragmencie świata, tak się ukazał Ardżurze. Widok był przerażający, bo otaczało Ardżurę miliony oczu, miliony słońc, miliony ust...Ardżura nazwał go „Panem o przerażającej postaci”. Był wszędzie.

    Czy nadal będzie się twierdzić, że święty Wit ( Świętowit) jest najwyższą formą boga?
    Przecież jedynie nazwa Światowid tu pasuje. Bóg bogów - Kryszna, wszechotaczający nas Pan o przerażającej wielomilionowej postaci,. Potężny Pan, Bóg bogów będący wszędzie, widzący wszechświat ze wszystkich stron, i wypełniający go swoją osobą. Światowid.


    Najwyższym bóstwem słowiańskim był również Swarog i jego syn Swarożyc. Galaktyka i Słońce dające życie.

    OdpowiedzUsuń