Translate

poniedziałek, 23 listopada 2015

Dawno dawno temu w Europie.

Człowiek dotarł do Europy ponad milion lat temu. Świadczy o tym narzędzie kamienne pochodzące z Turcji.
Wiek kamiennego odłupka znalezionego na zachodzie kraju naukowcy oszacowali na 1,2 mln lat. To według badaczy dowodzi, że człowiek przeszedł przez bramę z Azji do Europy znacznie wcześniej niż dotychczas sądzono.
Zespół badaczy z Wielkiej Brytanii, Turcji i Holandii opisał i zinterpretował znalezisko na łamach magazynu „Science". Kawałek kwarcytu — odłupek wykonany ręką wczesnego człowieka - został znaleziony w pobliżu meandrującej rzeki Gediz, w zachodniej Turcji. Znalezisko to jest śladem po pierwszej fali migracji ludzi z Afryki.
— To odkrycie ma kluczowe znaczenie dla ustalenia terminu i trasy początkowej fali migracji do Europy - powiedziała prof. Danielle Schreve z Wydziału Geografii Royal Holloway, University of London. — Nasze badania sugerują, że odłupek jest najstarszym artefaktem z Turcji datowanym precyzyjnie. Został zgubiony na terenach zalewowych przez wczesnego człowieka ponad milion lat temu.
Do datowania znaleziska naukowcy wykorzystali badania radioizotopowe i paleomagnetyczne pomiary osadów lawy. Ustalili, że pierwsi ludzie byli obecni na tym obszarze pomiędzy 1,24 i 1,17 mln lat temu.
—Znalezienie odłupka było niezwykle ekscytujące - powiedziała prof. Schreve. — Studiowałam osady w zakolu rzeki, kiedy mój wzrok przykuł różowy kamień na powierzchni. Kiedy obróciłam go, żeby lepiej zobaczyć, od razu dostrzegłam, że był wykonany ludzką ręką. Dzięki współpracy z geologami i specjalistami od datowania, udało nam się ustalić chronologię tego znaleziska i rzucić nowe światło na wędrówki naszych najbardziej odległych przodków
http://www.rp.pl/artykul/1053418,1168065-Turecki-slad-wczesnego-czlowieka.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz